1. Megfigyelés: 2024.03.04.-03.10.  10. hét.

A szokatlanul meleg február a növények vegetációs időszakának kezdetét legalább két héttel előrébb hozta,ezért a növényvédelemnek is ehhez kell igazodnia.

Őszibarack: A tafrína és monília elleni rezes lemosó permetezések elvégzésére már csak 2-3 nap maradt, mivel a hajtórügyekből a korai fajtáknál kibukkant a levélcsúcs. Sok fajta a rézre érzékeny, ezért most már a legfinomabb rézkészítményt célszerű használni (Cuproxat FW), esetleg még rézhidroxid hatóanyagú szer is alkalmazható.

Őszi búza: A viszonylag késői őszi vetések miatt nincsenek túlfejlett gabonák, általában a bokrosodás végénél tart a fenológiájuk. Viszont az ősszel kelő (T1-es) gyomok csoportja virulens, szőnyegszerűen befedi a talajt, így komoly versenytársa a búzának, akár a nedvesség, akár a tápanyag tekintetében. Ilyen parcellákon célszerű egy korai gyomirtást elvégezni a kétszikű gyomok ellen (veronika, tyúkhúr, stb.), melyre ez a hét áll rendelkezésre (Aurora,Kabuki). Ennek anyagköltsége szolid, nettóban 5000 Ft.körüli/ha. Ez esetben később még szükség lesz a második gyomirtásra is, amikor a gombabetegségek elleni lombvédelmet is el kell végezni.

Csongrád-és térsége,2024.március 03.      Szabadkai Imre

2. Megfigyelés: 2024.03.11.-03.17.  11.hét:

Őszibarack: Megkezdődött a virágzása, így most már nemcsak a tafrinára, hanem a moníliás fertőzésre is fogékony fázisba került. A hétközi kevés csapadék elég volt a tafrinás fertőzéshez, így haladéktalanul el kell végezni a következő permetezést, mely lehetőleg egy szerves kontakt és felszívódó szerből álljon (pl. Score+Delan,vagy Folicur Solo+Syllit).

Szőlő: A szokatlanul korai kitavaszodás a szőlő élettevékenységét is beindította,március 3-án megkezdődött a „könnyezése”,tavaly ez márc.18-án indult. Az egy-és kétéves részeken pajzstetűt, a hámló kéreg alatt szőlőmoly bábokat, védett tőkeelágazásokban amerikai lepkekabóca telepeket lehet látni. Sorok gyomosodása közepes mértékű (betyárkóró, aggófű, gólyaorr, stb.). Védekezni mindezek ellen még korai.

Őszi búza: A nitrogén fejtrágyázás a kevés esővel meghozta hatását, élénk-zöld színre váltottak a parcellák és fejlődésük is felgyorsult, egynóduszos stádiumban vannak. Kórokozók közül véletlenül lehet találni szeptóriás vagy pirenofórás levelet, más gombát egyelőre nem. Lisztharmat tavaly erre az időszakra már volt, most még csak az őszi árpán van erős fertőzés. Sok a talajszinti ősszel kikelt gyom, már látni néhány tavaszi kelésűt is (napraforgó). Védekezni a héten még nem célszerű (esőkkel tűzdelt napok jönnek),a felkészülés viszont időszerű.

Csongrád-és térsége,      2024.03.09.                         Szabadkai Imre

3. Megfigyelés: 2024.03.18.-03.24.    12.hét

Őszi búza: Egy hét alatt újabb nódusz fejlődött ki, így kétnóduszos fejlettségnél tartanak. Az előre jelzett esőkből mindössze 2 mm realizálódott, így a kiszórt szilárd fejtrágya el sem tudott olvadni, csak a folyékony műtrágya hatása tökéletes. Új fertőzés gombabetegségekből nincs. Viszont a tavaszi gyomok is kelnek már (napraforgó), a búza fejlettsége is indokolja a növényvédő szeres kezelést, mely gyomirtásból és lombvédelemből álljon (megfelel a tebukonazol hatóanyag), kiegészítve lombtrágyával. Ha nem lesznek éjszakai fagyok, lehet kezdeni a védekezést.

Őszibarack: Teljes virágzásban pompáznak a fák. Tavaly erre az időre még nem nyíltak ki. A levélkék is 10-20 mm hosszúak, így a kevés csapadék elég volt ahhoz, hogy újabb fertőzést okozzon a tafrina, ezért 7-8 nap elteltével ismételni kell a permetezést az előző héten alkalmazott szerkombinációkkal.

Szőlő: Megkezdődött a rügyduzzadás, ez is kéthetes előnyt mutat a tavalyihoz képest (április 3.) Ez az időszak alkalmas a lemosó permetezés elvégzéséhez az áttelelő rovarkártevők és  a lisztharmat fertőzési forrásainak megsemmisítésére. Lehetőleg ásványolajos-kénes összetételű szert célszerű használni (Agrokén, Nevikén, Vektafid S) Indítható a sorok vegyszeres gyomirtása, erre azonban még a következő hét is alkalmas. A gyomirtó szerek kiválasztásánál szempont, hogy legyen csírázásgátló egy- és kétszikűirtó, valamint a kikelt gyomok ellen egy totális hatású glifozát. A kijuttatott vegyszert lehetőleg azon az éjszakán ne érje fagy.

Csongrád-és térsége,2024.március 17.                 Szabadkai Imre

4. Megfigyelés:2024.03.25.-03.31.   13.hét:

Őszi búza: Intenzív növekedés időszakában van, de mivel egy csepp eső nem volt az elmúlt héten, megtorpant a fejlődése. Ahol szilárd fejtrágyát kapott a növény, a vízhiány mellett a nitrogénhiány tünetei is jelentkeznek, száradnak a levélcsúcsok. Gombabetegségek tünetei továbbra sincsenek, elvétve lehet egy-egy levélen pirenofórás vagy szeptóriás foltot találni. Megjelent az első vetésfehérítő imágó, tömeges rajzásukra még várni kell, nem indokolt a védekezés ellenük.Egy héten belül nagy volt a hőmérséklet kilengés, a leghidegebb -4,6 fok,a legmelegebb pedig +22,4 fok volt,ami nem kedvez a növényvédelemnek. Ennek ellenére folytatni kell a gyomirtást (egy- és kétszikűek ellen), és a lombvédelmet (tebukonazol, tetrakonazol, metkonazol hatóanyagok), mert a harmadik nódusznál tart a fejlődése.

Őszibarack: Tart még a virágzásuk, azok a fajták, melyek bimbós állapotban voltak, kibírták a fagyot, a teljes virágzásban lévők károsodtak, elhalt a bibe. Csapadék hiányában a tafrína nem tudott fertőzni, viszont moníliás tünet sok van. Az éves vesszők rügyei mellett sárgás mézgacseppek jelentek meg, e fertőzés vesszőelhalást idéz elő. E heti következő védekezés a kontaktanyag mellett tartalmazzon monília elleni felszívódó szert (Signum,Fontelis,Folicur Solo).

Szőlő: Továbbra is a rügyduzzadás fenológiája van, a gyapjas rügypikkelyek még védik a hajtáskezdeményeket. Lehet folytatni az olajos-kénes lemosó permetezést s elkezdeni a sorok vegyszeres gyomirtását.Ez történhet egy univerzális anyaggal (Chikara),vagy tankkombináció összeállításával (Sharpen+Pledge+glifozát). Mindkettő hatásához bemosó csapadék szükséges.

Csongrád-és térsége,2024.március 24.            Szabadkai Imre

5. Megfigyelés: 2024.04.01.-04.07.  14.hét:

Őszi búza: Az elmúlt héten 1.4 mm, márciusban összesen 8,4 mm (10 alkalommal),az első negyedévben 39,6 mm csapadék esett, így fejlődése továbbra is stagnál. A meleg napok (28 fok) kedveznek viszont a lisztharmat fertőzésének, az alsó leveleken megjelentek az első fehéres telepei. Növekszik a vetésfehérítő imágók száma, hosszanti csíkoltságú levélrágásuk négyzetméterenként 3-4 tövön található. Gyomok közül jelentősebb az ebszékfű, ragadós galaj, szarkaláb, bársonyos árvacsalán. Ahol még nem végezték el az első permetezést, most már sürgős: a gyomirtás és gombaölő szeres védekezést ki kell egészíteni rovarölő anyaggal is (olcsóbb piretroid).

Őszibarack: A múlt hét elején még két fagyos éjszaka volt (-2,7 fok), mely újabb károsodást idézett elő a virágzó állományokban, melynek végénél tartunk. A fagykár mértékét most még nem lehet felmérni (kajszinál 90-95 %-os). A szeles, száraz idő ellenére a sárgahúsú fajták 5-6 cm-es levelein megjelent a tafrína, a levéllemez sárgás színű, húsos és deformálódik. Fertőzés mértéke 15-20 %-os. A megelőző védelmet 7-8 napos permetezési fordulóval biztosítani kell.

Szőlő: Megkezdődött a rügyfakadás, a barna rügypikkelyek szétnyíltak, s alatta láthatóak a zöld levélkék. Ebben a stádiumban lehet kezdeni a szőlőlevélatkák elleni permetezést-ahol szükséges-emelt adagú kénnel (2 %-os töménység), vagy atkaölő szerrel (Nissorun,Ortus,Pyranica). A sorok gyomirtása folytatható, remélhetőleg lesz hozzá bemosó csapadék. A glifozát még nem okoz károsodást a szőlőnél.

A tarka szőlőmoly csapdák kihelyezésre kerültek.

Csongrád-és térsége,2024.április 1.         Szabadkai Imre

6.Megfigyelés:2024.04.08.-04.14.    15.hét:

Őszi búza: Három hete nem halad a növekedése, a homokosabb talajokon még csak arasznyi a magassága, sok parcellában már az alsó levelek száradnak. A meleg ellenére-heti középhőmérséklet 16,3 fok volt, tavaly 5 fok-a lisztharmat és egyéb gombabetegségek sem tudtak tovább fertőzni, a 2,2 mm-es csapadék ehhez kevés volt. Vetésfehérítő imágó károsítása gyenge, néhány levéltetű is található. Védekezési teendő csak ott van, ahol eddig nem végezték el a gyomirtást és a lombvédelmet, mert ennek az időszaka az utolsó hetéhez érkezett. Az őszi árpát sokkal több gomba károsítja, az erős lisztharmatfertőzés után nagyon sok helyen megjelent a barna levélfoltosság, s néhány parcellában a vörösrozsda is.

Őszibarack: A száraz meleg és a megelőző védekezések megállították a tafrína továbbterjedését,jelenleg a monília sem tud fertőzni. Megjelent viszont a zöld őszibarack levéltetű (tavaly két héttel később), szívogatásuk nyomán a hajtásvégi kis levelek pödrődnek, sodródnak. Ellene jobb felszívódó szert használni (Mospilan), mert az összecsavarodott levelek mögött a kontakt szertől védve vannak (Karate Zeon).

Szőlő: A fakadása és hajtásnövekedése párhuzamos, már vannak 4-5 cm-es hajtások (3 kiterült levél),vannak most szétnyíló rügyek és a lemaradtak csak most duzzadnak. Levélatkák által szívogatott levelek aránya 1 % alatti. Április 2-án megkezdődött a tarka szőlőmolyrajzás (tavaly április 15.), a heti csapdafogás 42 db volt. A héten még lehet folytatni a sorok vegyszeres gyomirtását, annak ellenére, hogy a gyomok egy része is kiszárad (tyúkhúr, árvacsalán), de az agresszívabbak élnek (gólyaorr, betyárkóró).

Kukorica: Még nem kezdődött el a vetése, pedig a talajhőmérséklet már alkalmas lenne rá (10-12 fok). Valószínűleg a száraz talaj tartja ettől vissza a gazdálkodókat, hiszen ki sem tud kelni ilyen magágyból az elvetett mag.

Csongrád-és térsége,2024.április 07.         Szabadkai Imre

7.Megfigyelés:2024.04.15.-04.21.     16.hét:

Őszi búza: Továbbra is gyenge a kultúrnövény fejlődése,a fejlettebb állományok is csak térdig érők (45 cm.),de már a kalász „hasban”van,a bokrosodási levelek s az alsó két nóduszon lévők a szárazság miatt elhaltak. A sűrűbb állományokban a szár alsó  részén lisztharmat telepek találhatók, mert a száraz levélen nem tud megélni. A vetésfehérítő lárvák kikeltek, károsításuk a gyenge- és közepes szint között van, érdemes ellene védekezni (olcsó piretroid: pl. Sumi Alfa).

Őszi barack: Egy hét alatt újabb generációja fejlődött a levéltetveknek, ezért az olcsóbb piretroidos permetezést máris lehet ismételni. Időszerű, de még nem látható a keleti gyümölcsmoly lárváinak hajtásvégi kártétele. A két kártevő ellen eredményesen használható a Mospilan.  A korábbi fagy jórészt megkímélte a termést, ezért most arra kell törekedni, hogy ezt megóvjuk. A kajszibarackokon is sok a levéltetű.

Szőlő: Fenológiája az 5-6 kiterült levélnél tart (12-14 cm-es hajtás). Megjelent a szőlőlevél nemezes gubacsatka kártételének tünete, a levéllemez színe felé pirosas kidudorodások láthatóak, fertőzöttség mértéke 1%alatti. Erősödött a tarka szőlőmoly rajzás, 67 db volt a csapdafogás eredménye. Vége a gyomirtási időszaknak, viszont a selyemkóró most bújkál ki a földből, már vannak arasznyi hosszúak is. A szokatlanul meleg időjárást az akácvirágzás is jelzi, amely április 12-én megkezdődött  (2022-ben ez május 10-én indult).

Kukorica: A száraz magágyba történik a vetése, bízva a csapadék megérkezésébe!

Csongrád- és térsége, 2024.április 14.                      Szabadkai Imre

8.Megfigyelés:2024.04.22.-04.28.    17.hét:

Őszi búza: Szokatlanul korán, április 19-én megkezdődött a kalászolása (tavaly május 7-én). Dúsabb állományok alsó szártövén a lisztharmat továbbra is fertőz. Vetésfehérítő lárvák kis létszámban vannak. Egyéb gombabetegség nem látható. Érdekes tapasztalat: egy táblában lévő, ugyanazon fajta és vetésidő, szántás nélküli talajművelés, csak az elővetemény más, egyiken kukorica, másikon clierfildes napraforgó volt, ez utóbbin törpébbek a búzák (10-15 cm-es a különbség). Valószínűleg a száraz tavasz is hozzájárult az utóhatáshoz. E heti védekezés nem indokolt, de a következő két hétben a kalászfuzárium elleni védekezés időszaka lesz.

Őszibarack:  A lehűlés és a 3 napos, de kevés esőt hozó idő (7,4 mm) újraindította a tafrína fertőzést, ezért indokolt a védekezés ellene. A levéltetű újabb nemzedéke jelen van, így ez ellen is ismételni kell a permetezést.

Szőlő: Fenológiája a 6-7 kiterült levélnél tart (17-20 cm-es hajtáshossz). Április 20-án hajnalra 5 órán át tartó fagy volt (-1,8 fok), a hajtások sávokban károsodtak, a kár mértéke 20-25 %-os. A tarka szőlőmoly első nemzedéke gyorsan befejezte rajzását, az utolsó lepkefogás április 19-én volt, a heti fogás mindössze 5 db volt. A héten nincs védekezési teendő.

Kukorica:  A 16. heti 14,7 fokos középhőmérséklet lecsökkent 10, 96 fokra. Az első vetések kelése megkezdődött, kevés mag bújt még ki a talajból. Fagykár csak a korábban elvetett csemegekukoricánál látható (kifehéredett levelek), mértéke 3-4%-os. Rovarkártétel egyelőre nincs. A preemergens gyomirtás időszaka lenne, de a száraz időjárás miatt inkább a kelés utáni technológiát célszerű választani.

Csongrád és térsége, 2024. április 21.        Szabadkai Imre

 

Csordás Csaba egyéni vállalkozó

                                          Csapdák fogási adatai.  2024. 1. félév

Dátum: 04.02.

+

04.09. 04.16.
Almamoly

 

KI 1 19
Szilvamoly

 

KI 144 146
Keleti gyümölcsmoly

 

KI 88 75
Barackmoly

 

KI 0 0
Tarka szőlőmoly

 

KI 0 0
Gyapottok bagolylepke

 

KI 0 0
Cseresznyelégy

 

később
 Nyugati dióburok-

fúrólégy

később
Poloskaszagú szilvadarázs ki: 03.19. 8 11 7*
Vadgesztenyelevél-aknázómoly-Maroslele KI 52 22
Vadgesztenyelevél-aknázómoly- HMVhely KI 31 17
S. f. buxusmoly később KI 8
Fokhagyma pillangó* később

 

jelölések:  +:kapszulák cseréje,   N:  nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M: megsemmisült, §: nincs csere  *: fokhagyma pillangó rajzásának adata sátor csapdával  –  Munkánkhoz REAGRON® Feromonos Rovarcsapdákat és a MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használjuk.