1. Megfigyelés: 2024.03.04.-03.10. 10. hét.
A szokatlanul meleg február a növények vegetációs időszakának kezdetét legalább két héttel előrébb hozta,ezért a növényvédelemnek is ehhez kell igazodnia.
Őszibarack: A tafrína és monília elleni rezes lemosó permetezések elvégzésére már csak 2-3 nap maradt, mivel a hajtórügyekből a korai fajtáknál kibukkant a levélcsúcs. Sok fajta a rézre érzékeny, ezért most már a legfinomabb rézkészítményt célszerű használni (Cuproxat FW), esetleg még rézhidroxid hatóanyagú szer is alkalmazható.
Őszi búza: A viszonylag késői őszi vetések miatt nincsenek túlfejlett gabonák, általában a bokrosodás végénél tart a fenológiájuk. Viszont az ősszel kelő (T1-es) gyomok csoportja virulens, szőnyegszerűen befedi a talajt, így komoly versenytársa a búzának, akár a nedvesség, akár a tápanyag tekintetében. Ilyen parcellákon célszerű egy korai gyomirtást elvégezni a kétszikű gyomok ellen (veronika, tyúkhúr, stb.), melyre ez a hét áll rendelkezésre (Aurora,Kabuki). Ennek anyagköltsége szolid, nettóban 5000 Ft.körüli/ha. Ez esetben később még szükség lesz a második gyomirtásra is, amikor a gombabetegségek elleni lombvédelmet is el kell végezni.
Csongrád-és térsége,2024.március 03. Szabadkai Imre
2. Megfigyelés: 2024.03.11.-03.17. 11.hét:
Őszibarack: Megkezdődött a virágzása, így most már nemcsak a tafrinára, hanem a moníliás fertőzésre is fogékony fázisba került. A hétközi kevés csapadék elég volt a tafrinás fertőzéshez, így haladéktalanul el kell végezni a következő permetezést, mely lehetőleg egy szerves kontakt és felszívódó szerből álljon (pl. Score+Delan,vagy Folicur Solo+Syllit).
Szőlő: A szokatlanul korai kitavaszodás a szőlő élettevékenységét is beindította,március 3-án megkezdődött a „könnyezése”,tavaly ez márc.18-án indult. Az egy-és kétéves részeken pajzstetűt, a hámló kéreg alatt szőlőmoly bábokat, védett tőkeelágazásokban amerikai lepkekabóca telepeket lehet látni. Sorok gyomosodása közepes mértékű (betyárkóró, aggófű, gólyaorr, stb.). Védekezni mindezek ellen még korai.
Őszi búza: A nitrogén fejtrágyázás a kevés esővel meghozta hatását, élénk-zöld színre váltottak a parcellák és fejlődésük is felgyorsult, egynóduszos stádiumban vannak. Kórokozók közül véletlenül lehet találni szeptóriás vagy pirenofórás levelet, más gombát egyelőre nem. Lisztharmat tavaly erre az időszakra már volt, most még csak az őszi árpán van erős fertőzés. Sok a talajszinti ősszel kikelt gyom, már látni néhány tavaszi kelésűt is (napraforgó). Védekezni a héten még nem célszerű (esőkkel tűzdelt napok jönnek),a felkészülés viszont időszerű.
Csongrád-és térsége, 2024.03.09. Szabadkai Imre
3. Megfigyelés: 2024.03.18.-03.24. 12.hét
Őszi búza: Egy hét alatt újabb nódusz fejlődött ki, így kétnóduszos fejlettségnél tartanak. Az előre jelzett esőkből mindössze 2 mm realizálódott, így a kiszórt szilárd fejtrágya el sem tudott olvadni, csak a folyékony műtrágya hatása tökéletes. Új fertőzés gombabetegségekből nincs. Viszont a tavaszi gyomok is kelnek már (napraforgó), a búza fejlettsége is indokolja a növényvédő szeres kezelést, mely gyomirtásból és lombvédelemből álljon (megfelel a tebukonazol hatóanyag), kiegészítve lombtrágyával. Ha nem lesznek éjszakai fagyok, lehet kezdeni a védekezést.
Őszibarack: Teljes virágzásban pompáznak a fák. Tavaly erre az időre még nem nyíltak ki. A levélkék is 10-20 mm hosszúak, így a kevés csapadék elég volt ahhoz, hogy újabb fertőzést okozzon a tafrina, ezért 7-8 nap elteltével ismételni kell a permetezést az előző héten alkalmazott szerkombinációkkal.
Szőlő: Megkezdődött a rügyduzzadás, ez is kéthetes előnyt mutat a tavalyihoz képest (április 3.) Ez az időszak alkalmas a lemosó permetezés elvégzéséhez az áttelelő rovarkártevők és a lisztharmat fertőzési forrásainak megsemmisítésére. Lehetőleg ásványolajos-kénes összetételű szert célszerű használni (Agrokén, Nevikén, Vektafid S) Indítható a sorok vegyszeres gyomirtása, erre azonban még a következő hét is alkalmas. A gyomirtó szerek kiválasztásánál szempont, hogy legyen csírázásgátló egy- és kétszikűirtó, valamint a kikelt gyomok ellen egy totális hatású glifozát. A kijuttatott vegyszert lehetőleg azon az éjszakán ne érje fagy.
Csongrád-és térsége,2024.március 17. Szabadkai Imre
4. Megfigyelés:2024.03.25.-03.31. 13.hét:
Őszi búza: Intenzív növekedés időszakában van, de mivel egy csepp eső nem volt az elmúlt héten, megtorpant a fejlődése. Ahol szilárd fejtrágyát kapott a növény, a vízhiány mellett a nitrogénhiány tünetei is jelentkeznek, száradnak a levélcsúcsok. Gombabetegségek tünetei továbbra sincsenek, elvétve lehet egy-egy levélen pirenofórás vagy szeptóriás foltot találni. Megjelent az első vetésfehérítő imágó, tömeges rajzásukra még várni kell, nem indokolt a védekezés ellenük.Egy héten belül nagy volt a hőmérséklet kilengés, a leghidegebb -4,6 fok,a legmelegebb pedig +22,4 fok volt,ami nem kedvez a növényvédelemnek. Ennek ellenére folytatni kell a gyomirtást (egy- és kétszikűek ellen), és a lombvédelmet (tebukonazol, tetrakonazol, metkonazol hatóanyagok), mert a harmadik nódusznál tart a fejlődése.
Őszibarack: Tart még a virágzásuk, azok a fajták, melyek bimbós állapotban voltak, kibírták a fagyot, a teljes virágzásban lévők károsodtak, elhalt a bibe. Csapadék hiányában a tafrína nem tudott fertőzni, viszont moníliás tünet sok van. Az éves vesszők rügyei mellett sárgás mézgacseppek jelentek meg, e fertőzés vesszőelhalást idéz elő. E heti következő védekezés a kontaktanyag mellett tartalmazzon monília elleni felszívódó szert (Signum,Fontelis,Folicur Solo).
Szőlő: Továbbra is a rügyduzzadás fenológiája van, a gyapjas rügypikkelyek még védik a hajtáskezdeményeket. Lehet folytatni az olajos-kénes lemosó permetezést s elkezdeni a sorok vegyszeres gyomirtását.Ez történhet egy univerzális anyaggal (Chikara),vagy tankkombináció összeállításával (Sharpen+Pledge+glifozát). Mindkettő hatásához bemosó csapadék szükséges.
Csongrád-és térsége,2024.március 24. Szabadkai Imre
5. Megfigyelés: 2024.04.01.-04.07. 14.hét:
Őszi búza: Az elmúlt héten 1.4 mm, márciusban összesen 8,4 mm (10 alkalommal),az első negyedévben 39,6 mm csapadék esett, így fejlődése továbbra is stagnál. A meleg napok (28 fok) kedveznek viszont a lisztharmat fertőzésének, az alsó leveleken megjelentek az első fehéres telepei. Növekszik a vetésfehérítő imágók száma, hosszanti csíkoltságú levélrágásuk négyzetméterenként 3-4 tövön található. Gyomok közül jelentősebb az ebszékfű, ragadós galaj, szarkaláb, bársonyos árvacsalán. Ahol még nem végezték el az első permetezést, most már sürgős: a gyomirtás és gombaölő szeres védekezést ki kell egészíteni rovarölő anyaggal is (olcsóbb piretroid).
Őszibarack: A múlt hét elején még két fagyos éjszaka volt (-2,7 fok), mely újabb károsodást idézett elő a virágzó állományokban, melynek végénél tartunk. A fagykár mértékét most még nem lehet felmérni (kajszinál 90-95 %-os). A szeles, száraz idő ellenére a sárgahúsú fajták 5-6 cm-es levelein megjelent a tafrína, a levéllemez sárgás színű, húsos és deformálódik. Fertőzés mértéke 15-20 %-os. A megelőző védelmet 7-8 napos permetezési fordulóval biztosítani kell.
Szőlő: Megkezdődött a rügyfakadás, a barna rügypikkelyek szétnyíltak, s alatta láthatóak a zöld levélkék. Ebben a stádiumban lehet kezdeni a szőlőlevélatkák elleni permetezést-ahol szükséges-emelt adagú kénnel (2 %-os töménység), vagy atkaölő szerrel (Nissorun,Ortus,Pyranica). A sorok gyomirtása folytatható, remélhetőleg lesz hozzá bemosó csapadék. A glifozát még nem okoz károsodást a szőlőnél.
A tarka szőlőmoly csapdák kihelyezésre kerültek.
Csongrád-és térsége,2024.április 1. Szabadkai Imre
6.Megfigyelés:2024.04.08.-04.14. 15.hét:
Őszi búza: Három hete nem halad a növekedése, a homokosabb talajokon még csak arasznyi a magassága, sok parcellában már az alsó levelek száradnak. A meleg ellenére-heti középhőmérséklet 16,3 fok volt, tavaly 5 fok-a lisztharmat és egyéb gombabetegségek sem tudtak tovább fertőzni, a 2,2 mm-es csapadék ehhez kevés volt. Vetésfehérítő imágó károsítása gyenge, néhány levéltetű is található. Védekezési teendő csak ott van, ahol eddig nem végezték el a gyomirtást és a lombvédelmet, mert ennek az időszaka az utolsó hetéhez érkezett. Az őszi árpát sokkal több gomba károsítja, az erős lisztharmatfertőzés után nagyon sok helyen megjelent a barna levélfoltosság, s néhány parcellában a vörösrozsda is.
Őszibarack: A száraz meleg és a megelőző védekezések megállították a tafrína továbbterjedését,jelenleg a monília sem tud fertőzni. Megjelent viszont a zöld őszibarack levéltetű (tavaly két héttel később), szívogatásuk nyomán a hajtásvégi kis levelek pödrődnek, sodródnak. Ellene jobb felszívódó szert használni (Mospilan), mert az összecsavarodott levelek mögött a kontakt szertől védve vannak (Karate Zeon).
Szőlő: A fakadása és hajtásnövekedése párhuzamos, már vannak 4-5 cm-es hajtások (3 kiterült levél),vannak most szétnyíló rügyek és a lemaradtak csak most duzzadnak. Levélatkák által szívogatott levelek aránya 1 % alatti. Április 2-án megkezdődött a tarka szőlőmolyrajzás (tavaly április 15.), a heti csapdafogás 42 db volt. A héten még lehet folytatni a sorok vegyszeres gyomirtását, annak ellenére, hogy a gyomok egy része is kiszárad (tyúkhúr, árvacsalán), de az agresszívabbak élnek (gólyaorr, betyárkóró).
Kukorica: Még nem kezdődött el a vetése, pedig a talajhőmérséklet már alkalmas lenne rá (10-12 fok). Valószínűleg a száraz talaj tartja ettől vissza a gazdálkodókat, hiszen ki sem tud kelni ilyen magágyból az elvetett mag.
Csongrád-és térsége,2024.április 07. Szabadkai Imre
7.Megfigyelés:2024.04.15.-04.21. 16.hét:
Őszi búza: Továbbra is gyenge a kultúrnövény fejlődése,a fejlettebb állományok is csak térdig érők (45 cm.),de már a kalász „hasban”van,a bokrosodási levelek s az alsó két nóduszon lévők a szárazság miatt elhaltak. A sűrűbb állományokban a szár alsó részén lisztharmat telepek találhatók, mert a száraz levélen nem tud megélni. A vetésfehérítő lárvák kikeltek, károsításuk a gyenge- és közepes szint között van, érdemes ellene védekezni (olcsó piretroid: pl. Sumi Alfa).
Őszi barack: Egy hét alatt újabb generációja fejlődött a levéltetveknek, ezért az olcsóbb piretroidos permetezést máris lehet ismételni. Időszerű, de még nem látható a keleti gyümölcsmoly lárváinak hajtásvégi kártétele. A két kártevő ellen eredményesen használható a Mospilan. A korábbi fagy jórészt megkímélte a termést, ezért most arra kell törekedni, hogy ezt megóvjuk. A kajszibarackokon is sok a levéltetű.
Szőlő: Fenológiája az 5-6 kiterült levélnél tart (12-14 cm-es hajtás). Megjelent a szőlőlevél nemezes gubacsatka kártételének tünete, a levéllemez színe felé pirosas kidudorodások láthatóak, fertőzöttség mértéke 1%alatti. Erősödött a tarka szőlőmoly rajzás, 67 db volt a csapdafogás eredménye. Vége a gyomirtási időszaknak, viszont a selyemkóró most bújkál ki a földből, már vannak arasznyi hosszúak is. A szokatlanul meleg időjárást az akácvirágzás is jelzi, amely április 12-én megkezdődött (2022-ben ez május 10-én indult).
Kukorica: A száraz magágyba történik a vetése, bízva a csapadék megérkezésébe!
Csongrád- és térsége, 2024.április 14. Szabadkai Imre
8.Megfigyelés:2024.04.22.-04.28. 17.hét:
Őszi búza: Szokatlanul korán, április 19-én megkezdődött a kalászolása (tavaly május 7-én). Dúsabb állományok alsó szártövén a lisztharmat továbbra is fertőz. Vetésfehérítő lárvák kis létszámban vannak. Egyéb gombabetegség nem látható. Érdekes tapasztalat: egy táblában lévő, ugyanazon fajta és vetésidő, szántás nélküli talajművelés, csak az elővetemény más, egyiken kukorica, másikon clierfildes napraforgó volt, ez utóbbin törpébbek a búzák (10-15 cm-es a különbség). Valószínűleg a száraz tavasz is hozzájárult az utóhatáshoz. E heti védekezés nem indokolt, de a következő két hétben a kalászfuzárium elleni védekezés időszaka lesz.
Őszibarack: A lehűlés és a 3 napos, de kevés esőt hozó idő (7,4 mm) újraindította a tafrína fertőzést, ezért indokolt a védekezés ellene. A levéltetű újabb nemzedéke jelen van, így ez ellen is ismételni kell a permetezést.
Szőlő: Fenológiája a 6-7 kiterült levélnél tart (17-20 cm-es hajtáshossz). Április 20-án hajnalra 5 órán át tartó fagy volt (-1,8 fok), a hajtások sávokban károsodtak, a kár mértéke 20-25 %-os. A tarka szőlőmoly első nemzedéke gyorsan befejezte rajzását, az utolsó lepkefogás április 19-én volt, a heti fogás mindössze 5 db volt. A héten nincs védekezési teendő.
Kukorica: A 16. heti 14,7 fokos középhőmérséklet lecsökkent 10, 96 fokra. Az első vetések kelése megkezdődött, kevés mag bújt még ki a talajból. Fagykár csak a korábban elvetett csemegekukoricánál látható (kifehéredett levelek), mértéke 3-4%-os. Rovarkártétel egyelőre nincs. A preemergens gyomirtás időszaka lenne, de a száraz időjárás miatt inkább a kelés utáni technológiát célszerű választani.
Csongrád és térsége, 2024. április 21. Szabadkai Imre
9.Megfigyelés: 2024.04.29.-05.05. 18.hét:
Őszi Búza: A korai- és középkorai fajták kikalászoltak, a héten ezeknél el kell végezni a fuzárium elleni védekezést. Ha egy hatóanyagú készítményt használunk,akkor a protiokonazolt célszerű választani, de sokrétűbb hatásúak a kettő, vagy három hatóanyagot tartalmazók(Soleil, Falcon Pro). Egyéb gombabetegség nem található. A vetésfehérítő bogár lárvái továbbra is kis egyedszámban károsítanak, még néhány imágó is látható. Érdemes a gombaölő szer mellé rovarölő szert is tenni, figyelemmel az AÖP- ös előírásokra és az „e” permetezési napló feltöltési kötelezettségre.
Őszibarack: Az elmúlt hét közepén két nap 11,6 mm eső esett. Aki akkor elvégezte a permetezést, e héten már nem indokolt, mivel a melegben már nem tud fertőzni a tafrina s a levéltetvek is elpusztultak a felszívódó rovarölő szer hatására.
Szőlő: A lehűlés következtében lassult a hajtások növekedése, újabb fagy volt péntek hajnalban, igaz, hogy csak -0,5 fok, és egy óra hosszat tartott csak, így ez már kárt nem tett. A hétközi eső elindíthatta a lisztharmat primer fertőzését, de még nem kell ellene védekezni. A megtorpanás után újraindult a tarka szőlőmoly rajzása, mértéke alacsony, 7 db lepkét fogott a csapda. Még ez ellen sem kell védekezni a héten.
Kukorica: A hónap közepén elvetettek 1-2 leveles fejlettségnél tartanak, barkó, sároshátú bogár és drótféreg kártétel egyelőre nincs (a napraforgónál igen). A gyomok közül csak az évelők sarjadzása látható foltokban, a magról kelőek még nem bújtak ki. A korai postemergens gyomirtás időszaka van (Adengo, Merlin Flex, Diniro Flex, Camix Pro). Ha acat található a területen, hormontartalmú készítmény hozzáadása indokolt (Banvel, Dezormon).
Csongrád- és térsége 2024.04.28. Szabadkai Imre
10.Megfigyelés: 2024.05.06.-05.12. 19.hét:
Őszi búza: Teljes virágzásban vannak a korai-középkorai fajták, ezeknél a kalászvédelem el van végezve. A középérésű és késői érésű fajták most hozzák ki a kalászaikat, ezért el kell végezni a fuzárium elleni védekezést, függetlenül attól, hogy fertőzés egyelőre nem látható. A védekezést indokolja a termény átvételekor alkalmazásra kerülő szigorúbb szabvány. A permetezés technikai kivitelezésénél a nagyobb lé mennyiség (300 l./ha) és a kettős réses fúvóka használata célszerű. Egyéb károsító ellen védekezni nem kell. Az elmúlt héten csapadék nem volt, így a szárazság jelei tovább súlyosbodnak (harmadi nódusz leveléig száradnak el).
Őszibarack: Száraz időben a gombabetegségek nem tudtak fertőzni. A rovarok közül viszont a zöld őszibarack levéltetű újabb generációja károsít,a keleti gyümölcsmoly lárvái is hervasztják a hajtásvégeket, így a rovarölő szeres permetezést ismételni kell.
Szőlő: Fenológiája a 7-8 kiterült levélnél tart (30-40 cm-es hajtáshossz). Peronoszpóra fertőzéshez nem alkalmas az időjárás, lisztharmat is megtorpant-tünet nem látható. Vontatott és alacsony szintű a tarka szőlőmoly rajzása (12 db lepke/hét). Nő viszont a szőlőlevél nemezes gubacsatka egyedszáma, a friss leveleken újabb gubacsok képződnek, fertőzöttségi szint 4-5 % közötti. Védekezés 5 % fertőzöttség felett megfontolandó speciális atkaölő szerekkel (Pyranica), a gombabetegségek ellen még egy hétig csúsztatható a védekezés kezdete. Aki vegyszeres alsó hajtásperzselést akar végezni, annak most van itt az ideje (15-20 cm-es hajtáshossznál: Kabuki).
Kukorica: Az első vetések 4-5 levelesek,a későbbiek most kelnek. A gyomok kelése is vontatott, leginkább foltokban az évelő kétszikűek (acat) sarjadása szembetűnő. A gyomirtást most már végezni kell, vagy a korai post, vagy a post kezelésnek megfelelő szerválasztékkal, függetlenül attól, hogy nincs eső. A fejlettebb parcellákban az alsó három levélen karéjozó rágás látható, melyet a barkók okoztak, de az új leveleken ez már nem tapasztalható. Néhány levélbogár is táplálkozik itt.
Csongrád- és térsége,2024.május 05. Szabadkai Imre
11.Megfigyelés: 2024.0513.-05.19. 20.hét:
Őszi búza: Megtörtént a kalászolás időszaka, a virágzása is az utolsó harmadánál tart. A fuzárium elleni kalászvédelem is elvégzésre került. Csekély mértékű fuzáriumos tünetet csak olyan parcellában találtam, ahol korábban lombvédelem sem volt. A szárazság tovább rontja a terméskilátásokat, eső mindössze 0,8 mm volt, így a szemtelítődés nem lesz tökéletes. A gabonatáblákon a hátralévő időszakban várhatóan védekezésre nem lesz már szükség.
Őszibarack: A nedvesség hiánya és a viszonylag magas hőmérséklet megszüntette a tafrína fertőzését,így ez évben már nem kell ellene védekezni. A levéltetvek is eltűntek a fákról-elpusztultak a permetezés hatására, vagy migráltak-ezért ezen a héten permetezésre nincs szükség.
Szőlő: Intenzív a hajtásnövekedés,a fejlettebbek 60-80 cm-ek, a fürtmegnyúlás időszaka van. Korai csemegeszőlő (Palatina) védett déli fekvésben május 9-én elkezdett virágozni, ettől a borszőlők még távolabb vannak. Megtörtént a tarka szőlőmoly első nemzedékének rajzása, a múlt hét elején még 3 db-ot fogott a csapda. Az egész szezonjuk gyenge-közepes volt: korai gyors felívelés, majd elhúzódó gyenge rajzás. Peronoszpóra fertőzés továbbra sincs, lisztharmatra viszont lehet számítani (kevés eső és a 17,9 fokos heti középhőmérséklet-tavaly 13,5 fok volt), ezért a hét második felében el lehet kezdeni az első permetezést. Lisztharmat ellen kén+felszívódó szer (Kusabi,Topas),a kelő szőlőmoly lárvák ellen olcsóbb piretroid (Kaiso EG,Lamdex Extra-ez AÖP-ös választásnál feltételes),peronoszpóránál megelőző kontakt szer (Polyram,Altima).
Kukorica: Alig halad a fejlődése, továbbra is 4-5 levelesek, a gyomok viszont most már szőnyegszerűen kelnek, főleg az egyszikűek (muharfélék). A sűrű gyomkelés elsősorban a forgatás nélküli táblákon tapasztalható, ahol szántás volt, kevesebb a gyom. A héten sürgős a gyomirtások elvégzése olyan hatóanyag összetétellel, amely levélen és talajon keresztül is kifejti hatását (Diniro Gold,Click Pro,Elumis Bang).
Csongrád-és térsége, 2024. május 12. Szabadkai Imre
12.Megfigyelés:2024.05.20.-05.26. 21.hét:
Őszi búza: A szemfejlődésen valamelyest segít a hétközi 15 mm-es eső,de mivel az alsó levelek már elszáradtak,nem lesz 100 %-os a tápanyag átalakítás. Betegségek nem figyelhetők meg. Védekezési teendő nincs.
Őszibarack: Újra megjelent a zöld őszibarack levéltetű, szívogatását jelzi a hajtásvégek zsenge leveleinek sodródása. Más károsító jelenléte nem látható, így a védekezést a levéltetvek ellen kell végezni (Mospilán,Karate Zeon,stb.).
Szőlő: Megkezdődött a Kékfrankos fajta virágzása május 17-én (tavaly jún. 1-én),ebben a fenológiai stádiumban fertőzhet a botrytis is, ha csapadékos az időjárás. Egy napon belüli borús-esős idő, tartós levélnedvesség fedettséget idézett elő (10 óra időtartam), és a 17,1 fokos heti középhőmérséklet jó feltételeket biztosított a peronoszpóra, és a lisztharmat primer fertőzéséhez. Ha nem történt meg az első permetezés, most már halaszthatatlan, az előző héten felsorolt szerekkel.
Kukorica: A hétvégi eső jó eredményt biztosít a tartamhatással is rendelkező, kipermetezett gyomirtó szereknek. A kultúrnövény 5-6 leveles fejlettségű-a késői vetések 2 levelesek-még végezhető a gyomirtás, ahol még nem történt ez meg, mert nagyon erős gyomkelés figyelhető meg az egy- és kétszikűek esetében is (muhar,kakaslábfű,libatop,parlagfű,szerbtövis,vadkender). Más károsító egyelőre nem látható.
Csongrád- és térsége,2024.május 19. Szabadkai Imre
13. Megfigyelés:2024.05.27.-06.02. 22.hét:
Őszi búza: A későn érkezett jelentősebb csapadék (37 mm) a termés minőségének javulását hozhatja,de egyúttal a T4-es gyomok csírázását és a napraforgó árvakelést is előidézi,így aratásra-ha továbbra is esős marad az idő-gyomos állományra lehet számítani. A felsült állományok gyomelnyomó képessége is kicsi. Ennek ellenére védekezési teendő már nincs.
Őszibarack: Tart a barackmoly első nemzedékének és a keleti gyümölcsmoly második nemzedékének a rajzása, a lepkék által lerakott tojásokból a kikelő lárvák most már a gyümölcsöt keresik, hogy befurakodhassanak. Ezért ellenük szükséges a védekezés, azok a szerek alkalmasak, amelyek korábban a levéltetveknél is használatosak voltak. Az I-es kategóriából bekerülhet a Sumi Alfa 5 EC és az Affirm Opti.Meg kell kezdeni a permetezést a korai érésű, nektarin típusú fajtáknál a moníliás gyümölcsrothadás ellen, mert ezek fogékonyabbak e betegségre (Chorus,Signum,Switch).
Szőlő: A négy napon át tartó esős idő, két napig 13 illetve 15 órás levélnedvesség fedettség és a 20,8 fokos heti középhőmérséklet minden jelentősebb szőlő kórokozónak kedvezett, ehhez még társul a kultúrnövény fogékony fenológiai állapota (teljes virágzás). Ezért a második védekezést a hét első felében el kell végezni. A peronoszpóra és lisztharmat ellen legyen kontakt + felszívódó anyag, a botrytis ellen lehet folpet hatóanyag, amely egyúttal véd a peronoszpóra ellen is, vagy tebukonazol, amely pedig a lisztharmat ellen is jó. Rovarkártevők közül a sárga ragacslap még nem fogott amerikai szőlőkabócát, viszont megjelent a júniusi cserebogár első egyede (tavaly jún.19-én).
Kukorica: Fejlettsége a 6-7 levelesnél tart, egészségesek, csak a gyomkelés intenzív a tartamhatással nem rendelkező gyomirtó szer használat után. Ilyen esetekben lehet ismételni még a gyomirtást, csak nem ugyanazon hatóanyagúval, mint az előző permetezés volt, s olyan szer legyen, amely 7 leveles korig alkalmazható (Laudis,Click Pro,stb.).
Csongrád-és térsége, 2024. május 26. Szabadkai Imre
14. Megfigyelés:2024.06.03.-06.09. 23.hét:
Őszi búza: Megkezdődött a korai fajták tejesérése, a későieknél még a szemtelítődés időszaka van. A kedvező hőmérséklet mellett (20,8 fok heti középhőmérséklet) a nedvesség elmaradt (mindössze 1,6 mm eső esett), így jelentős fuzáriumos fertőzés nem következett be, néhány fertőzött kalász látható csak (1 ezrelék alatti). Védekezési teendő nincs.
Őszibarack: Sajnos, megjelentek a poloskák a termésen, helyenként egy gyümölcsön 2-3 db is, s szívogatásukkal tönkreteszik a termést, göcsörtössé, szivacsossá válik a gyümölcshús. Védekezés ellenük létfontosságú: piretroid és felszívódó hatóanyag együttes alkalmazása tankkombinációban (I. kat. Sumi Alfa 5 EC+Movento, vagy Karate Zeon+Mospilan). Mostanra láthatóvá vált a keleti gyümölcsmoly I. nemzedéke lárváinak kártétele az elszáradó hajtásvégek formájában.
Szőlő: Vége van a virágzásnak, a kedvező időben jól kötődtek a fürtök, csak azok rúgták el bogyóikat, amelyek az április 20-i fagy hatására megfáztak, de nem fagytak el. Már látható a lisztharmat primer fertőzése-sárguló foltok a levéllemezen-a hajtástő levelein. A múlt héten is volt egy nap 11 órás levélnedvesség fedettséggel, így újabb fertőzés alakulhatott ki peronoszpórából.
Amerikai szőlőkabóca lárvát, egyet fogott a sárga ragacslap. Néhány darabbal szaporodott a zöld cserebogár, mely a leveleken táplálkozik. Létszámuk növekedésére számítani kell.
Védekezni az említett két gombabetegség ellen kell 9-10 nap elteltével. Komplex hatású a Quadris Max-kénnel kiegészítve,vagy egy felszívódó szer a peronosz ellen (Mildicut)+lisztharmat ellen is feszívódó (Vivando)+kén.
Kukorica: 8-9 leveles fejlettségűek, már túl vannak a gyomirtás időszakán, ennek ellenére sok helyen az egyszikű gyomok újrakelése, vagy megerősödése figyelhető meg. A tartós száraz idő és az elhúzódó gyomkelés e kellemetlen helyzetet idézte elő a gazdálkodók számára. Kármentésre még használható a Laudis, vagy rimszulfuron hatóanyagú készítmény-adjuvánssal kiegészítve.
15.Megfigyelés: 2024.06.10.-06.16. 24.hét:
Őszi búza: A legtöbb fajtánál a viaszérés állapota van, már a zászlós levél is elszáradt, csak a késői fajtáknál zöld még a legfelső levél. A telt szemű kalászoknál néhol a búzaszem kikandikál a pelyvalevél alól. A kalászokon kevés helyen gabonaszipoly látható, kártétele lényegtelen. Legyengült tövek kalászain korompenész is megtelepedett, nem számottevő a jelenléte. Védekezési teendő nincs.
Őszibarack: A legkorábbi fajták kezdenek érni,a nektarinok piros színeződést mutatnak. Károsításban legszembetűnőbb a hajtásvégek száradása, mézgásodása a keleti gyümölcsmoly lárvája miatt. Ez gazdasági kárt nem okoz.
Két hét után lehet ismételni a moníliás gyümölcsrothadás elleni permetezést, s ha van poloska, azok ellen is védekezni.
Szőlő: Intenzív a hajtás- és bogyónövekedés, 80-100 cm-es hajtások vannak. Sürgős teendő a zöldmunkák végzése (hajtásválogatás, csonkázás, bújtatás), mert a szellős lombkorona alapvető a gombabetegségek fellépésének megelőzésében. Két csapadékos nap (11,6 mm eső), párás-meleg idő (22,4 fok heti középhőmérséklet) a lisztharmat és peronoszpóra fertőzéséhez optimális. Most már jelentős a zöld cserebogár állománya is-rágják a leveleket. Amerikai szőlőkabóca lárva 3 db ragadt a csapdába.
Védekezni 8-10 nap elteltével újra kell az említett két gombabetegség ellen, s ha sok tőkén van a cserebogár, ki kell egészíteni a tankkombinációt egy piretroiddal.
Kukorica: Erős növekedésűek, 9-10 levéllel 1 m-es magasságot értek el. Kártételre utaló tünet alig van, a levélbogarak közül a veresnyakú árpabogár imágói (vetésfehérítő) hámozgatják a leveleket, mivel a kalászosokban zsenge, zöld levelet már nem találnak tápláléknak.
Védekezési teendő nincs.
Csongrád-és térsége, 2024.június 09. Szabadkai Imre
Tiszavirágzás időszaka van !
16. Megfigyelés: 2024.06.17.-06.23. 25. hét:
Őszi búza: Elérkezett az aratás időszaka, még csak az őszi árpánál, de a korai búzafajták is elérték a teljes érettség állapotát. A búzatáblák tiszták, kevés helyen van megdőlt állomány, egyedül a korompenész jelenléte mutatkozik a visszamaradottabb kalászokon.
A tárolók, magtárak takarításának, fertőtlenítésének időszaka van.
Őszibarack: A poloskák folyamatos jelenléte okozza a legtöbb gondot, szívogatásukkal piacképtelenné teszik a gyümölcsöt. Ismétlődő permetezésekhez nem sok választék van, ha a rövidebb várakozási időket is figyelembe vesszük: Mospilan és a Lamdex Extra (Karate Zeon).
Szőlő: A hét első felében három csapadékos nap volt 12, 2 mm esővel, naponta 14-16 órás levélnedvesség fedettséggel és 20, 9 fokos heti középhőmérséklettel. Június 12-én meg is jelent a bogyókon a lisztharmat szürkésfehér színű bevonata. Peronoszpóra tünet még nem található. Zöld cserebogarak létszáma a csúcson van, helyenként 1-1 tőkén 20-25 db, de már megkezdődött természetes elhullásuk is. Amerikai szőlőkabócából 3 db-ot fogott a csapda.
Létfontosságú a védekezés főleg a lisztharmat miatt: kén + felszívódó (Talendo Extra, Dynali, stb.), vagy a kén kiváltható Karathane Star -al, Peronoszpóra ellen pedig már át lehet térni a réztartalmú szerekre (Copperfield, Champion, stb.).
Kukorica: A kukoricamoly első nemzedékének lárvái megkezdték károsításukat, a legfelsőbb levelek átrágásával, melyek most még szivarszerűen helyezkednek el, befurakodtak a címerhez, s ott táplálkoznak. A fertőzöttség mértéke 2% körüli.
Levéltetveket még nem találtam. Védekezés jelenleg csak a csemegekukoricánál indokolt a legjobban bevált felszívódó szerrel (Coragen).
Csongrád – és Térsége 2024.06.16. Szabadkai Imre
- Megfigyelés: 2024.06.24.-06.30. 26.hét:
Őszi búza: Alig kóstoltak bele a kombájnok a búza aratásába, máris megjött az eső, a térségen belül 14-29 mm között. A nagyobb csapadék helyenként a búzát is megdöntötte. A rövid aratás eredményéből sem a mennyiségre, sem a minőségre nem lehet következtetni.
Őszibarack: A színesedő, érő gyümölcsök felületén, a poloskaszívások helyén mézgacsepp jelenik meg, alatta a hús megbarnul. A sérülésnél moníliás gyümölcsrothadás is elindulhat, ezért mindkét károsító ellen rövid élelmezés-várakozási idejű szerrel célszerű védekezni (Karate Zeon,Teldor-3 naposak). A rovarölő szer véd a keleti gyümölcsmoly folyamatosan jelentkező lárva kártétele ellen is.
Szőlő : Az intenzív védekezés ellenére támad a lisztharmat, a lombkorona belsejében egy-egy bogyón új bevonatok találhatók a fogékony fajtákon. A fertőzést elősegítette az elmúlt heti hőhullám (heti középhőmérséklet 26,4 fok-tavaly egész nyáron nem volt ilyen magas). Peronoszpóra tünet még továbbra sincs. Csökken a zöld cserebogarak száma. Tarka szőlőmoly második nemzedéke megjelent, de csak 1 db. ragadt a csapdába, amerikai szőlőkabócából 3 db. A lisztharmat fertőzés miatt 8-9 nap után újabb védekezésre van szükség kén+felszívódó hatóanyaggal, a peronoszpóra megelőzésére pedig rézkészítmény.
Kukorica: Kibukkantak a címercsúcsok a levelek öleléséből, erőteljes a növények fejlődése. Károsítást csak a 2 százalék körüli kukoricamoly lárvák okoznak, ami nem számottevő, így védekezni sem célszerű ellene.
Csongrád- és térsége, 2024.június 23. Szabadkai Imre
18.Megfigyelés:2024.07.01.-07.07. 27.hét:
Őszi búza: Teljes tempóban folyik az aratás, víztartalma 12-14 % közötti, mennyisége nagy szórásképet mutat. Már a május elején jelzett (19.hét) levélelszáradások következménye,hogy most van 35q/ha-os átlagtermés is, de a kötöttebb talajú, csapadékjárta területeken 65q-t is eléri. Minősége az EURO szintet éri el, vagy a hektólitersúly, vagy a sikértartalom alacsony. Fuzárium fertőzöttség miatti toxin szint alig mérhető.
Őszibarack: Poloskaszívogatások, valamint az ennek nyomán fellépő moníliás gyümölcsrothadás okoz gondot. Ellenük a védekezést folyamatosan ismételni szükséges.
Szőlő: A magas heti középhőmérséklet (25,7 fok) eső nélkül a lisztharmat további fertőzésének kedvezett, peronoszpóra tünet nincs. Tarka szőlőmoly második nemzedékének rajzása gyenge (7 db/hét), zöld cserebogarak befejezték élettevékenységüket. Amerikai szőlőkabóca L3-L4-es lárvából 4 db-ot fogott a csapda. Védekezés lisztharmat ellen fontos, de most már lehet 10-12 napos permetezési forduló: kén+felszívódó hatóanyag (ez utóbbi ez évben már utoljára).Peronoszpóra megelőzésére rézkészítményből az alsó dózis használata indokolt.
Kukorica: Virágzásának és csőfejlődésének időszaka van. Kukoricamoly lárvakártétel továbbra is alacsony szintű. A kukoricabogár imágói a leveleken végeznek hosszanti rágásokat, 10 tövenként 1-1 db található. Védekezés nem indokolt.
Csongrád-és térsége,2024.július 01. Szabadkai Imre
19.Megfigyelés:2024.07.08.-07.14. 28.hét:
Őszi búza: Az aratás a végéhez közeledik, 2-3 nap van még hátra (tavaly ezen időszakban kezdődött el). A jobb talajokon lévő táblákon 60-65 q/ha termés volt, a gyengébb talajokon viszont csak 40-45 q, minősége a legtöbb esetben a takarmány kategóriát érte el. A betakarítás utáni kötelező talajtakarás elrendelése a tarlók kigyomosodásához vezet. Már a parlagfüvek 30-40 cm-ek, 8-12 elágazással rendelkeznek, nemsokára virágoznak, de jönnek az egyszikű gyomok is. Jobb megoldás a tarlóhántás elvégzése.
Őszibarack: A keleti gyümölcsmoly második nemzedékének lárvái károsítják a gyümölcsöt, a fertőzöttség azonban alacsony szintű,1 % alatti. Az érő gyümölcsökön a moníliás gyümölcsrothadás továbbra is jelentkezik, mint másodlagos kártétel. E két károsítás megelőzésére lehet védekezést beiktatni, ha az előző óta két hét eltelt.
Szőlő: Mivel két hét óta csapadék nem volt, így peronoszpórafertőzés sem következett be, de a lisztharmat továbbra is támad, csak kicsit mérsékeltebben. Szerencsére, hogy a bogyók viaszrétege most már kicsit vastagabb, így fogékonyságuk is csökkent a fertőzésre. Tarka szőlőmoly be is fejezte rajzását, nagyon gyenge volt. Amerikai szőlőkabóca L3-as lárvafogás 2 db volt. Mint a korábbi években, most is megjelent az amerikai lepkekabóca,a hajtásokon,levelek fonákán fehéres-gyapjas-viaszos bevonatot képeznek,gyakorisága 1% alatti. Folytatódik az előző években tapasztalt tőkesorvadás, a levelek színeződnek, bőrszerűvé válnak, a hajtások csököttek. A tüneteket öt gomba és egy vírus okozza, ellenük való védekezés nem vezet eredményre. A fertőzés mértéke 1-2% közötti.Védekezés a lisztharmat miatt továbbra is aktuális 14-16 napos permetezési fordulóval, kontaktszerrel (kén+réz).
Kukorica: Érzik a szárazságot, furulyáznak. Ugrásszerűen megnőtt a gyapottok bagolylepke lárváinak kártétele feltűnő, hogy a csuhélevelek csővégi szintjénél a bajusz el van rágva, s a lárvák ürüléke ott látható. A lárvák nagysága 1-2 cm-es, rágják befelé magukat a csővégi szemekhez. E kártétel már a beporzás után történt, így a szemsorok teljesek. A lávarágás viszont a későbbi fuzárium fertőzés kiindulópontja lehet. Van olyan parcella,ahol a fertőzés már 50%-os. Ilyen fertőzöttségnél a védekezés indokolt, csak a kivitelezés jelent akadályt.
Csongrád-és térsége,2024.július 07. Szabadkai Imre
20.Megfigyelés:2024.07.15.-07.21. 29.hét:
Őszi búza: Befejeződött az aratás, így a növényvédelmi munkák is csak ősszel indulnak újra. A termék mennyisége tág határok között mozgott (40-80 q/ha), minősége leginkább a takarmány kategóriát érte el. Tarlók kezelésére legjobb megoldás a sekély (10 cm-nél nem mélyebb) talajművelés, ahol ez technikailag megoldható, vagy ha évelő gyomokkal is fertőzött a terület, a glifozátos permetezés (egyes AÖP feltételnél ez tiltott).
Őszibarack: Új károsító nem jelent meg, így az előző héten szignalizáltak az irányadók.
Szőlő: Három hét óta nem volt csapadék, a bogyók sem tudtak növekedni, elfogyott a talajból a víztartalék. A hőség a növény szenvedését idézi elő, a heti középhőmérséklet 30,2 fok (tavaly 26,1 fok), 5 napon keresztül 40 fok feletti maximum, délutánokra pedig 22-25 %-ra csökkent a relatív páratartalom (szinte perzsel a levegő). Ilyen elképesztő körülmények között nincs új fertőzést előidéző gombabetegség. A lisztharmat korábbi fertőzésének tüneteinél is látható, hogy elhalnak a micéliumok. Amerikai szőlőkabóca lárvából 3 db-ot fogott a csapda. Védekezés 16-17 napos permetezési fordulóval indokolt (kén+réz), a korai érésű fajtákat már nem kell védeni (Irsai Olivér,Cserszegi fűszeres,Bianka,Néró).
Kukorica: Elképesztő mennyiségű a gyapottok bagolylepkék lárvaszáma, szinte nincs olyan kukoricacső, ahol a végét nem rágták volna meg. Ezek fejlődése töretlen, hosszúságuk 2-4 cm közötti. Ilyen magas fertőzés 2014-ben volt, amikor a napraforgó tányérokat is jelentős kár érte. Kukoricabogár imágót viszont nem lehet találni. Ahol megoldható, a védekezés még mindig indokolt, nagy lé mennyiséggel (500 l/ha), felszívódó szerrel (Coragen).
Csongrád- és térsége, 2024.július 14. Szabadkai Imre
21.Megfigyelés:2024.07.22.-07.28. 30.hét:
Őszibarack: A keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatos, a lerakott tojásokból kikelő hernyók a gyümölcsbe rágják magukat. Még szerencse, hogy a fertőzöttség minimális mértékű (1-2%). Másik károsító, amelyik jelen van, a poloska, szívogatásukkal deformálják a termést. Kéthetes védekezési fordulóval a Mospilán használható ellenük.
Szőlő: Elkezdtek zsendülni a szeptemberi érésű borszőlő fajták, 20 nappal megelőzve az elmúlt évi fenológiai állapotot. A heti középhőmérséklet visszaesett 23,9 fokra, két alkalommal kevés eső is esett (13,1 mm). Az amerikai szőlőkabóca fejlődése előrehaladott, létszáma viszont alacsony (L3-L4 lárvafogás 4 db/hét). A gombabetegségek már fertőzés esetén sem tudnak gazdasági kárt okozni, ettől függetlenül a héten a záró permetezést célszerű elvégezni, hogy a lombozat megvédjük, a szerválaszték réz- és kéntartalmú legyen.
Kukorica: Kettős kár jelentkezik a növénynél, részben a szárazság miatti felsülés, részben a gyapottok bagolylepkék hernyóinak károsítása. E generáció hernyói kifejlődtek, nem lehet már a csővégen találni belőlük, elvonultak bábozódni. Egy hónap múlva újabb nemzedéke fog megjelenni, amely időszakra a kukorica már kényszerérett lesz. Sajnos azonban, hogy a csővégi és közepi rágások nyomán elindult a penészgombák fertőzése (Fuzárium,Aspergillus,stb.), amely szinte minden csövön megjelent. A
A napraforgó tányérokon is ott vannak a rágásnyomok, itt pedig a botritiszes rothadás kezdődött el. A kukoricánál már nincs értelme a védekezésnek.
Csongrád- és térsége,2024.július 21. Szabadkai Imre
22.Megfigyelés:2024.07.29.-08.04. 31.hét:
Őszibarack: A poloskák újabb nemzedéke még a színesedő gyümölcsöt is szívogatják,ezért rövid élelmezés egészségügyi várakozási idejű szert célszerű használni (Karate Zeon-3 nap).
Egyéb károsítás nem veszélyezteti jelenleg a termést.
Szőlő: Mindössze 8 mm eső esett, ami kevés, ezért a bogyófejlődés sem kielégítő. Az ültetvényeket sújtó aszály a 2022 évihez hasonló. Gombabetegségek elleni védekezés nem indokolt.
Az amerikai szőlőkabóca fejlődésében elérte a kifejlett állapotot,7 db-t fogott a csapda. A tőkesorvadás tovább folytatódik,1-2 % között növekedett az újonnan fertőzött tőkék aránya.
Kukorica:A szárazság következtében megkezdődött a kényszerérése,a szemek töppedtek. A hernyórágások nyomán tovább nőtt a penészgombák által fertőzött csövek aránya,amely jelenleg meghaladja az 50 %-ot.
Kukoricabogár imágót nem találtam.
Csongrád- és térsége,2024.július 26. Szabadkai Imre
23.Megfigyelés: 2024.08.05.-08.11.32.hét:
Őszibarack: Most már csak a késői érésű (aug. vége-szept. eleje) fajtákat célszerű figyelemmel kísérni a védekezés szempontjából, mert a poloskák létszáma is lecsökkent minimális szintre, s a keleti gyümölcsmoly újabb lárvakeléseit sem lehet látni. Nem indokolt a védekezés, ha mégis szükséges, akkor rövid várakozási idejű rovarölő szert kell alkalmazni.
Szőlő: Előrehaladott az érése a borszőlőknek, már az érésidőben első Irsai Olivér szedése meg is kezdődött,18 nappal korábban mint tavaly. Minősége jó (16-17 cukorfok), mennyisége közepes. Mivel 13 napja nem esett eső, így az augusztusban szokásos peronoszpóra megjelenése a hónaljhajtások zsenge levelein-nem tapasztalható. Amerikai szőlőkabóca imágóból 5 db-t fogott a csapda. Védekezés nem indokolt sem a gombabetegségek, sem a rovarkártevők ellen,legfeljebb a késői érésű,vékony bogyóhéjú fajtáknál (Kadarka,Rajnai rizling) a botritisz ellen rövid várakozási idejű szerrel (Teldor). A gyomosodás ellen viszont célszerű fellépni vagy mechanikai módszerrel, vagy a sorok permetezését glifozát+Kabuki kombinációjú szerekkel.Hiába esett vissza a heti középhőmérséklet az előző heti 25,2 fokról 23,5 fokra,a bogyónövekedés továbbra sem kielégítő.
Kukorica: A laza talajokon már megsült az állomány,a csöveken a szemek szinte már elérték a teljes érettség állapotát. A szárazság miatt nem terjedt tovább a csővégek penészedése, a gyapottok bagolylepkék újabb nemzedékének lárváit sem lehet látni a csuhélevelek alatti szemeken. Védekezési teendő nincs.
Csongrád-és térsége,2024.augusztus 05. Szabadkai Imre
24.Megfigyelés: 2024.08.12.-08.18. 33.hét:
Őszibarack: Sem rovarkártétel, sem gombák által előidézhető fertőzés nincs,így védekezés nem indokolt. Ebben a hónapban viszont a zöldmetszést lehet végezni koronaalakítás és ritkítás szempontjából.
Szőlő: Három hete nem volt eső, a múlt heti középhőmérséklet is emelkedett (24,4 fok), az érés tovább gyorsult, a cukorfokok egy hónappal hamarabb elérték a korábbi évek átlagát. A zsenge hajtásvégek levelein gócokban szőlőlevél gubacsatka kártétele figyelhető meg. Kémiai védekezés szüret előtt már nem indokolt, de mechanikai igen, a hajtásvégek levágásával (csonkázás) eltávolítjuk a károsítókat. Az amerikai szőlőkabóca kifejlett egyedeinek fogott darabszáma is emelkedett (13/hét), plusz még 2 db L3-as lárva. Megjelent az idősebb levelek felszínén a lisztharmat-gyenge fertőzést okozva, gazdasági kárt már nem tesz. Védekezni már csak szüret után, kénnel a felső dózist használva.
Kukorica: A gyapottok bagolylepke újabb nemzedékének rajzása zajlik nagy egyedszámmal, de a beérett kukoricán már kárt nem tud okozni. Csemegekukoricán a csővégekbe furakodva 1,5-2 cm-es lárvák vannak. Itt szükséges a védekezés. Napraforgónál sem terjedt tovább a botrítiszises tányérrothadás (kiszáradtak).
Csongrád-és térsége,2024.augusztus 12. Szabadkai Imre
25.Megfigyelés:2024.08.19.-08.25. 34.hét
Őszibarack: Befejeződött a gyümölcsérés, a szedés utáni időszakban már permetezést általában nem végzünk.
Szőlő: Gyorsított ütemben folyik a szüret, a most szedés alatt lévő fajta (Kékfrankos) cukorfoka 18 fokos, egy fokkal jobb, mint tavaly egy hónappal később szüretelté. Mennyisége még a jobb parcellákon is csak 70-75 q/ha, ami messze elmarad a többéves átlagtól (100q/ha), itt mutatkozik meg a tavaszi fagykár és a jelenlegi aszálykár hatása. Az elmúlt hét 29,2 fokos középhőmérsékletű volt, amely második legmelegebb hétnek számít ez évben. Csapadék is mindössze 9,8 mm esett, ezen időjárási tényezők nem mérsékelték a kiesést. A beérett bogyókon helyenként napégés is látható. Védekezési teendő nincs.
Kukorica: Betakarításra érett a termés, de még nem fogtak hozzá a kombájnoláshoz. A csontszáraz csővégeken nem lehet találni gyapottok bagolylepke lárvát. Ez e korábbi kártétele nyomán fellépő csővégi penészedések is beszáradtak (fuzárium).
Csongrád- és térsége,2024.augusztus 19. Szabadkai Imre
26.Megfigyelés: 2024.08.26.-09.01. 35.hét:
Őszibarack: Néhány késői érésű fajta termése még a fán van (Padana, Késői bronzos Elberta), melyeket a poloskák továbbra is látogatnak és szívogatnak. Ellenük néhány napos részleges védelmet a Karate Zeon nyújt (3 napos él.vár.idejű). Egyéb teendő nincs.
Szőlő: A szüretelése 90 %-nál tart, már csak a késői érésű Cabernet(franc,sauvignon), valamint a Kövidinka van hátra. A csapadék nélküli 26,8 fokos heti középhőmérséklet naponta 1-2 %-al csökkentette a termés súlyát,a cukorfoka viszont emelkedett,már elérte a 20 fokot. A levegő relatív páratartalma is abszolút alacsony (minimuma 19,4 % volt),ami a növények kiszáradásához vezet.
Az amerikai szőlőkabóca imágói még röpködnek kisebb egyedszámban,4 db-t fogott a csapda. Megállt a tőkesorvadást (elhalást) okozó komplex betegség-együttes által fertőzött tőkék növekedése. Van olyan tőke, mely tavaly megfertőződött, elhalt a kordonkar, de az idén a tőketörzsből új hajtás fejlődött. Védekezési teendő nincs.
Kukorica: Mivel a napraforgó betakarítása folyik, így a beérett kukoricára még nem került sor,talán a most következő héten.
Csongrád-és térsége,2024, augusztus 25. Szabadkai Imre
27.Megfigyelés: 2024.09.02.-09.08. 36.hét:
Őszibarack: Mivel a termés betakarítása döntően befejeződött, ezért a fákon mászkáló poloskák ellen szabadabban választhatunk vegyszert, hogy minél kevesebb egyed vonuljon telelőre. Így már használhatjuk a deltametrin hatóanyagot (Decis Mega,stb.),vagy a Sumi Alfa 5 EC-t (I.kat.).Most jó alkalom van a moníliás elhalt ágrészek,vesszők eltávolítására is,hiszen azok szembetűnőek a zöld vesszők között.
Szőlő: A még tőkén lévő késői érésű fajták most már nem érnek, hanem aszalodnak, egy csepp eső sem volt két hét óta,s a heti középhőmérséklet is emelkedett egy fokot az előző hetihez képest (27,8 fok).A napégett,vékonyabb héjú bogyókon,a sérült bogyóhéj miatt megkezdődött az ecetbaktériumok szaporodása (pl.Rajnai rizling.Ilyen helyzetben csak a gyorsított betakarítással tudjuk mérsékelni a kárt.
Kukorica: Betakarítása megkezdődött-ahol nem sült meg-a korábbi évek termésének felével, illetve harmadával,víztartalma 12-13 %.Toxintartalma a legtöbb esetben a megengedett határérték alatt van.
Védekezés már csak a szárban lévő fertőző anyag (fuzárium,kukoricamoly lárva) megsemmisítésére irányul,ha a forgatásos talajművelés megengedett és kivitelezhető.
Csongrád-és térsége,2024.szeptember 01. Szabadkai Imre
28.Megfigyelés: 2024.09.09.-09.15. 37.hét:
Őszibarack: Leívelő diagramot mutat a keleti gyümölcsmoly utolsó nemzedékének rajzása, az általuk lerakott tojásokból kikelő lárva már nem okoz kárt. A poloskák is áttelepülnek más növényekre, így védekezési teendőnk nincs.
Szőlő: Befejeződött a legkésőbbi érésű borszőlő szüretelése is (Kövidinka). Minőségben jó évjárat volt (egészséges szőlő, magas cukortartalom), mennyiségben viszont a fél termést sem érte el az átlag. A meleg, száraz időjárás (25,8 fokos heti középhőmérséklet, 21 5-os minimumon lévő relatív páratartalom) nem kedvez a lisztharmat fertőzésének (korábbi években erre az időszakra a leveleken megjelent a szürkésfehér bevonat). Védekezési teendő nincs.
Kukorica: Újabb hét telt el eső nélkül, így zavartalanul folyik a gyenge termést adó kukoricatáblák betakarítása, vele párhuzamosan a szármaradványok zúzása és a sekély talajművelés. A viszonylag nagy számban rajzó gyapottok bagolylepkék már nem a kukoricára rakják tojásaikat (zöldségnövényekre-paprika). Védekezési teendő nincs-kivéve az üres magtárak kártevő mentesítése.
Csongrád-és térsége,2024.szeptember 08. Szabadkai Imre
29.Megfigyelés: 2024.09.16.-09.22. 38.hét:
Őszibarack: Fel kell készülni a vegetációs időszak végén elvégzendő munkákra. Ezért október vége körül lesz teendőnk a rezes-kénes lemosó permetezés elvégzésével a monília, tafrína és a lisztharmat áttelelő képletei ellen.
Szőlő: Közel 10 fokkal csökkent a heti középhőmérséklet (16,3 fok), a hét közepén beköszöntött az első őszi köd (100 %-os relatív páratartalom) és a tartós esők (40 mm) kedveztek a lisztharmat fertőzésnek, meg is jelent a sűrűbb lombkoronában a levelek felszínén a szürkés-fehér bevonat (micéliumok). Szakmailag indokolt az elkövetkező két hétben egy emelt adagú kénes lemosó permetezés elvégzése (1,5-2 %-os töménység ), hogy a lisztharmat áttelelő képletei a vesszőkön és a lehulló leveleken minimálisra csökkenjenek. Más védekezéssel ebben az évben már nem kell számolni.
Kukorica: A betakarításra került kukorica termésátlaga szélsőséges képet mutat,1 tonnától az 5 tonnáig,toxintartalma a legtöbb esetben alacsony,néhány tételnél fordult elő, hogy nem alkalmas takarmányozásra. A korai betakarítás lehetővé teszi,hogy időben elvégzésre kerüljön a talajmunka,és az őszi kalászosok vetéséhez jó magágy készüljön el.
Őszi búza: Nemsokára indul az új termelési ciklus, s mivel e héttel befejeződik az előrejelzés, két őszi teendőre felhívom a figyelmet. Az egyik a vetés utáni őszi gyomirtás elvégzése különösen olyan helyeken, ahol sok T1-es kétszikű gyom (pl.veronikák) és az egyszikűek tömege szokott előfordulni. A másik az esetlegesen megjelenő pocok gradáció figyelése, s ha szükséges, a védekezés kivitelezése.
Az embert és növényt próbára tevő évet zárunk,ha nem is jó eredménnyel, de bízva abban hogy a következő év sikeresebb lesz. Köszönöm figyelmüket.
Csongrád-és térsége,2024.szeptember 15. Szabadkai Imre
Csordás Csaba egyéni vállalkozó
Csapdák fogási adatai. 2024. 2. félév
Dátum: | 04.02.
+ |
04.09. | 04.16. | 04.23. | 04.30.
|
05.07.
+ |
05.14. | 05.21. | 05.28.
|
06.04. | 06.11.
+ |
06.18. | 06.25.
|
07.02. | 07.09.
|
Almamoly
|
KI | 1 | 19 | 2 | 13 | 6 | 17 | 8 | 9 | 21 | 42 | 37 | 35 | 21 | 65 |
Szilvamoly
|
KI | 144 | 146 | 21 | 73 | 55 | 25 | 12 | 7 | 18 | 101 | 93 | 94 | 27 | 198 |
Keleti gyümölcsmoly
|
KI | 88 | 75 | 4 | 16 | 22 | 13 | 20 | 26 | 50 | 89 | 88 | 122 | 36 | 219 |
Barackmoly
|
KI | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 | 40 | 18 | 31 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Tarka szőlőmoly
|
KI | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Gyapottok bagolylepke
|
KI | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 3 | 0 | 6 |
Cseresznyelégy
|
később | – | – | – | KI | 0 | 6 | 10 | 7 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyugati dióburok-
fúrólégy |
később | – | – | – | – | – | – | – | – | – | KI | 0 | 0 | 2 | 4 |
Poloskaszagú szilvadarázs ki: 03.19. | 8 | 11 | 7* | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vadgesztenyelevél-aknázómoly-Maroslele | KI | 52 | 22 | 5 | 2 | 0 | 2 | 3 | 7 | 11 | 4 | 5 | 4 | 3 | 39 |
Vadgesztenyelevél-aknázómoly- HMVhely | KI | 31 | 17 | 4 | 7 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
S. f. buxusmoly | később | KI | 8 | 5 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Fokhagyma pillangó* | később
|
– | – | – | KI | 2 | 4 | 9 | 3 | 2 | 7 | 3 | 0 | 1 | 3 |
</table>jelölések: +:kapszulák cseréje, N: nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M: megsemmisült, §: nincs csere
*: fokhagyma pillangó rajzásának adata sátor csapdával – *: elvirágzott szilvafa
Munkánkhoz REAGRON® Feromonos Rovarcsapdákat és a MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használjuk.